Wywoływanie zdjęć cyfrowych - Ramka i spad
Ramki dodawane do zdjęć w fotolaboratorium
Na życzenie klienta możliwe jest nieodpłatne dodanie wokół wywoływanych zdjęć symetrycznej ramki (obwódki) o zadanym kolorze. Jej szerokość jest dowolna, nie mniejsza niż 3 mm, podawana z dokładnością do 1 mm. Nasze ramki, dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu wspomagającemu pozycjonowanie papieru podczas naświetlania, należą do wyjątkowo równych, osiągając poziom dokładności niedostępny w innych laboratoriach. Ramka nie przykrywa przy tym treści zdjęcia, a jedynie je pomniejsza – nie dochodzi więc w procesie ich dodawania do utraty brzegów obrazu. Aby Państwa zdjęcia zamówione przez internet otrzymały w naszym fotolaboratorium obwódki, należy poinformować o tym w polu „Uwagi”, dostępnym w programie FotoSender na etapie wypełniania danych adresowych, podając przy tym żądaną grubość i kolor.
Ramki dodawane przez klienta
Jeżeli z jakichś powodów wolą Państwo samodzielnie dodać ramki do swoich zdjęć, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów związanych z tym tematem. Po pierwsze: aby Państwa ramki miały szansę być poprawnie odwzorowane, konieczne jest wcześniejsze, precyzyjne kadrowanie zdjęć, dokładnie pod wybrany dla nich format. Jeżeli proporcje boków pliku i formatu będą bowiem różne, to zależnie od wybranego trybu kadrowania zdjęć cyfrowych (Pełny Papier, Pełny Kadr), ramki albo zostaną częściowo odcięcie, albo na odbitce pojawią się po bokach dwa białe pasy. Po drugie: jeżeli ramki będą miały niejednolity kolor, lub będą płynnie przechodziły w resztę obrazu, to nie zostaną rozpoznane przez nasze oprogramowanie wspomagające i maja szansę nie zostać naświetlone tak równo, jak by to było w przypadku typowych obramówek. Należy się przy tym również liczyć z wystąpieniem powiększenia wymuszonego przez spad drukarski, co dodatkowo je zwęzi. Po trzecie wreszcie: ewentualna korekcja kolorystyczna wprowadzana na zdjęcia zmodyfikuje także barwę i jasność samej ramki. Po naświetleniu mogą więc nie być jednakowe na różnych odbitkach.
Ramka, a tryb kadrowania zdjęć cyfrowych
Zależnie od wybranego trybu kadrowania dodanie do zdjęć ramki da różne efekty. W opcji Pełny Papier szerokość ramki będzie stała – jednakowa z każdej strony odbitki. Jeżeli osiągnięcie takiego efektu będzie tego wymagało, to zdjęcia zostaną odpowiednio wykadrowane (informacja dla profesjonalistów: jako że ramka w niewielkim stopniu zmienia proporcje dostępnego do naświetlenia obszaru na kartce papieru, to aby uniknąć jakiegokolwiek obcięcia obrazu, pliki należy przygotowywać pod wybrany format, pomniejszając jego szerokość i wysokość o podwójną grubość ramki).
W opcji Pełny Kadr, jeżeli proporcje pliku i wybranego formatu zdjęcia będą różne, to oprócz ramki pojawią się po bokach (lub z góry i dołu) odbitki dwa białe paski. Dodanie białej ramki da wraz z tymi pasami efekt niesymetrycznej obramówki (inna szerokość po bokach niż z góry i dołu zdjęcia), natomiast zapewnimy sobie, że na odbitce pojawi się pełny, niewykadrowany obraz. Ze względów technicznych w trybie Pełny Kadr dostępne są wyłącznie czarne lub białe ramki.
Ramka a spad drukarski
W związku z występowaniem spadu drukarskiego w procesie naświetlania, normalnie niezauważalne wykadrowanie zdjęć, w którym tracony jest skrajny 1% obrazu sprawia, że dodawane ramki zmniejszą swoją szerokość. Jeżeli jednak obramówki mają jednolity kolor, nasze oprogramowanie rozpozna je i uchroni zdjęcia przed tym efektem, zapewniając osiągnięcie oczekiwanej grubości.